Rodzaje żaluzji

Na rynku budowlanym dostępnych jest wiele rodzajów rolet wewnętrznych. Każdy system żaluzji charakteryzuje się swoistymi cechami, które warto poznać. To pozwoli wybrać najlepsze rozwiązanie.

Żaluzje poziome aluminiowe to najbardziej klasyczna wersja. Taka osłona okna największym powodzeniem cieszyła się ładnych parę lat temu. Można je jeszcze obserwować na starszych osiedlach, np. żaluzje Żoliborz. Są łatwe w utrzymaniu, nie boją się wody, co sprawia, że są praktyczne w łazience i kuchni.
Żaluzje poziome drewaniane zbudowane są w taki sam sposób jak aluminiowe. Nadają pomieszczeniom ciepły charakter.

Rolety plisowane przypominają nieco wyglądem klasyczne żaluzje. Można wybierać spośród wolnowiszących lub umieszczonych w prowadnicach. Ciekawym rozwiązaniem są plisy dwufunkcyjne, które można zwijać z dołu do góry i z góry na dół.
Rolety wolnowiszące to tkaniny nawinięte na rolkę przymocowane do ściany nad oknem lub do futryny. Są wygodnym rozwiązaniem, bo pozwalają na otwieranie okna nawet, gdy materiał jest całkowicie rozwinięty. Dostepne są także modele z systemem samozwijającym.
	żaluzje żoliborz

Rolety w kasecie to także materiał zwinięty na rolce, ale poprowadzony dwoma prowadnicami. Dzięki temu tkanina zostaje przy samej szybie. Kiedy jest zwinięta, materiał zostaje w kasecie, co przedłuża jego żywotność, bo nie jest narażony na działanie promieni słonecznych.
Rolety rzymskie to alternatywa dla osób, które nie są przekonane do rezygnacji z klasycznych zasłon. Uszyte są z materiału, w którym w równych odległościach wszyte są usztywnienia. Po ściągnięciu rolet za pomocą sznurka usztywnienia te powodują, że tkanina układa się w ozdobne fale.

Rolety austriackie działają na podobnej zasadzie, ale zamiast fiszbin mają marszczenia. Po ściągnięciu rolet za pomocą sznurka marszczenia tworzą fantazyjne kształty. Traktuje się je bardziej jako dekoracja niż rozwiązanie pozwalające na zaciemnienie okna. Tu sprawdzą się rolety dzień i noc, które uszyte są z pasów zaciemniających i transparentnych. Pozwalają one na regulację ilości wpadającego do pomieszczenia światła.

Dodaj do zakładek Link.